Basiskennis
Thuisbatterij maximale capaciteit per woningtype

De thuisbatterij maximale capaciteit die zinvol is voor uw woning, is geen universeel getal. Een appartementbewoner op de derde verdieping heeft een fundamenteel andere energiehuishouding dan een gezin in een vrijstaande woning met 20 zonnepanelen. Toch zoeken veel huishoudens naar één vuistregel. Die bestaat niet — maar met de juiste analyse van uw woningtype, verbruik en netaansluiting komt u snel tot een verantwoorde keuze. In dit artikel werkt Roy M. Bos uit welke capaciteit per woningtype realistisch en rendabel is, en welke technische grenzen daarbij een rol spelen.
Waarom het woningtype de maximale capaciteit bepaalt
Het gemiddelde elektriciteitsverbruik van een Nederlands huishouden bedraagt volgens CBS Statline circa 2.900 kWh per jaar, maar de spreiding is enorm. Een tweepersoonskoppel in een rijtjeswoning verbruikt mogelijk 2.100 kWh; een gezin van vier in een vrijstaande woning met warmtepomp en elektrische auto kan richting 8.000 kWh gaan. Een thuisbatterij heeft pas nut als de opgeslagen energie ook daadwerkelijk verbruikt kan worden vóór de volgende laadcyclus. Te grote capaciteit leidt tot structurele onderlading, wat de levensduur van de laadcycli negatief beïnvloedt.
Daarnaast speelt de netaansluiting een rol. De meeste woningen hebben een 1×25A of 3×25A aansluiting. De maximale laadsnelheid van een thuisbatterij mag de beschikbare netcapaciteit niet overschrijden. Installatietechnisch geldt bovendien dat de opstelruimte in een appartement of tussenwoning doorgaans beperkter is dan in een vrijstaande woning met garage of technische ruimte. Meer informatie over locatie-eisen vindt u in ons artikel over plaatsing en locatie-eisen voor thuisbatterijen.
Thuisbatterij maximale capaciteit per woningtype in 2026
Appartement (tot 80 m²)
Appartementen kennen doorgaans een verbruik tussen 1.500 en 2.500 kWh per jaar. Zonnepanelen zijn vaak niet mogelijk of beperkt tot gemeenschappelijke installaties via een VvE. Zonder eigen opwek is een thuisbatterij puur gericht op daluren-laden en piekuren-ontladen — een strategie die pas echt rendeert met een dynamisch energiecontract. De aanbevolen capaciteit voor een appartement ligt tussen 3 en 5 kWh. Een grotere batterij laadt zelden volledig op en ontlaadt niet volledig, waardoor het rendement daalt.
Praktisch gezien past een compacte batterij zoals de Sessy Battery 5 (5 kWh, circa €3.200 inclusief BTW) of een instapmodel van BYD goed in de meterkast of een kleine berging. Let op dat appartementen vaak bouwkundige restricties kennen; raadpleeg altijd de VvE-reglementen voor installatie.
Rijtjeswoning of tussenwoning (80–120 m²)
Dit is het meest voorkomende woningtype in Nederland. Het jaarverbruik ligt gemiddeld tussen 2.500 en 3.800 kWh. Met 8 tot 12 zonnepanelen (3–4 kWp) is er in de zomer een substantieel overschot dat opgeslagen kan worden. De aanbevolen capaciteit voor dit woningtype bedraagt 5 tot 10 kWh. Een BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 (7,7 kWh, circa €5.500) of een Tesla Powerwall 3 (13,5 kWh, circa €9.200 inclusief installatie) zijn gangbare keuzes.
Een rijtjeswoning met 10 zonnepanelen produceert op een zonnige zomerdag circa 30–40 kWh. Zonder batterij gaat het merendeel terug naar het net, zeker nu de salderingsregeling stapsgewijs wordt afgebouwd. Lees meer over de gevolgen van de salderingsafbouw voor thuisbatterijbezitters. Een batterij van 7,7 kWh dekt in dit geval de avond- en nachtbehoefte volledig.
Hoekwoning of twee-onder-een-kapwoning (120–180 m²)
Groter oppervlak betekent meer dak, meer zonnepanelen en een hoger verbruik. Het jaarverbruik varieert hier tussen 3.500 en 5.500 kWh. Met 14 tot 18 zonnepanelen (5–6,5 kWp) is de dagelijkse opwek in de zomer ruimschoots voldoende. De aanbevolen capaciteit ligt op 10 tot 15 kWh. Populaire keuzes zijn de BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 (circa €6.800), de SonnenBatterie 10 (10 kWh, circa €9.500) of de Tesla Powerwall 3.
Bij dit woningtype is uitbreidbaarheid een relevante factor. Wie nu begint met 10 kWh en later een elektrische auto aanschaft, wil mogelijk uitbreiden. Modulaire systemen zoals BYD HVS laten dit toe. Bekijk daarvoor ons artikel over thuisbatterij uitbreiden met extra modules.
Vrijstaande woning (>180 m²)
Vrijstaande woningen hebben het hoogste verbruik: gemiddeld 5.000 tot 9.000 kWh per jaar, soms meer bij warmtepomp of laadpaal. Met 20 tot 30 zonnepanelen (7–11 kWp) is de opwek navenant. Hier is een batterijcapaciteit van 15 tot 30 kWh verdedigbaar, zeker als er een elektrische auto wordt geladen via de thuisbatterij. De combinatie van thuisbatterij en elektrisch rijden vraagt om een zorgvuldige berekening van verbruikspieken — zie daarvoor ons artikel over thuisbatterij en elektrisch rijden slim combineren.
Grotere systemen zoals de SonnenBatterie 20 (20 kWh, circa €18.000) of gestapelde BYD-modules zijn voor vrijstaande woningen geen uitzondering. De terugverdientijd neemt bij grotere capaciteit wel toe, tenzij het verbruik evenredig hoog is.
Overzichtstabel: aanbevolen capaciteit per woningtype
| Woningtype | Gem. verbruik (kWh/jaar) | Aanbevolen capaciteit | Indicatieve prijs (incl. installatie) |
|---|---|---|---|
| Appartement | 1.500 – 2.500 | 3 – 5 kWh | €3.500 – €5.500 |
| Rijtjeswoning | 2.500 – 3.800 | 5 – 10 kWh | €5.500 – €9.500 |
| Hoek-/2-onder-1-kapwoning | 3.500 – 5.500 | 10 – 15 kWh | €8.000 – €13.000 |
| Vrijstaande woning | 5.000 – 9.000 | 15 – 30 kWh | €13.000 – €25.000 |
Technische grenzen aan de maximale capaciteit
Naast het verbruiksprofiel zijn er technische beperkingen die de maximale capaciteit begrenzen. De belangrijkste zijn de netaansluiting, de omvormer en de brandveiligheidsregels.
Netaansluiting en maximale laadstroom
Een standaard enkelfasige aansluiting van 1×25A laat een maximaal vermogen van circa 5,75 kW toe. Een driefasige aansluiting van 3×25A biedt ruimte tot circa 17,25 kW. Grotere batterijen met een hoog laadvermogen (bijv. 10 kW AC) vereisen een driefasige aansluiting. Netbeheer Nederland stelt dat woningen met een zware energievraag een verzwaarde aansluiting moeten aanvragen, wat extra kosten met zich meebrengt (€500 tot €2.000 afhankelijk van de netbeheerder).
Brandveiligheid en bouwbesluit
Het Nederlandse Bouwbesluit stelt eisen aan de opstellingsruimte van lithiumaccu’s. Grote capaciteiten (>20 kWh) vereisen doorgaans een brandwerend omhulsel of een separate technische ruimte. Milieu Centraal adviseert om bij installatie altijd een gecertificeerde installateur in te schakelen die de lokale brandveiligheidsnormen kent. Voor woningtype-specifieke veiligheidsoverwegingen verwijzen wij naar ons overzicht van brandveiligheidsnormen voor thuisbatterijen.
Omvormer en compatibiliteit
De thuisbatterij maximale capaciteit wordt ook begrensd door de gekoppelde omvormer. Niet elke omvormer ondersteunt grote accupakketten. Hybride omvormers van merken als SMA, Fronius of Huawei hebben een maximale DC-ingangscapaciteit. Wie een batterij wil toevoegen aan een bestaande installatie, moet de omvormer compatibiliteit controleren. Ons artikel over het juiste omvormertype voor uw thuisbatterij legt dit stap voor stap uit.
Vuistregels voor een realistische capaciteitskeuze
Wie de capaciteit wil afstemmen op het eigen verbruik, hanteert het best de volgende benadering:
- Bereken uw gemiddeld dagverbruik (jaarverbruik ÷ 365). Bij 3.000 kWh per jaar is dat circa 8,2 kWh per dag.
- Stel de gewenste zelfvoorzieningsgraad vast. Wilt u 80% van de avond- en nachtbehoefte zelf dekken, dan heeft u een batterij nodig van circa 5–7 kWh.
- Houd rekening met de Depth of Discharge (DoD). De meeste LFP-batterijen hebben een bruikbare DoD van 90–95%. Een nominale 10 kWh levert dus effectief 9–9,5 kWh.
- Reken seizoensfluctuatie mee. In de winter produceert u minder zonne-energie; een te grote batterij staat dan wekenlang grotendeels leeg.
- Plan voor de toekomst. Elektrische auto, warmtepomp of thuiskantoor? Kies een modulair systeem of reserveer extra ruimte in de meterkast.
Volgens Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) worden thuisbatterijen in de ISDE-subsidieregeling momenteel niet zelfstandig gesubsidieerd, maar kunnen ze onderdeel zijn van een gecombineerde aanvraag met warmtepompen. Dit maakt de gecombineerde installatie voor grotere woningen financieel aantrekkelijker.
Wat kost overcapaciteit u werkelijk?
Een veelgemaakte fout is het kiezen van een batterij die structureel te groot is voor het verbruiksprofiel. Stel: u koopt een 15 kWh batterij voor een rijtjeswoning met een dagverbruik van 8 kWh. U laadt dagelijks gemiddeld 5 kWh op en ontlaadt circa 4 kWh ’s avonds. De batterij raakt nooit boven de 40% geladen en ontlaadt slechts tot 70%. Dit “floating” gebruik — altijd in het middengebied van de State of Charge — klinkt veilig, maar geeft geen extra rendement ten opzichte van een kleinere batterij. U betaalt wel de meerprijs van circa €3.000–5.000 voor capaciteit die u structureel niet benut. De terugverdientijd loopt daardoor significant op. Bekijk voor gedetailleerde berekeningen ons artikel over het berekenen van de ROI van een thuisbatterij.
Veelgestelde vragen
Wat is de maximale batterijcapaciteit die ik thuis mag installeren?
Er is in Nederland geen wettelijke maximumcapaciteit per woning vastgelegd, maar het Bouwbesluit stelt eisen aan de brandveilige opslag van lithiumaccu’s. Bij systemen boven 20 kWh is een brandwerende installatieklasse doorgaans vereist. Uw installateur beoordeelt wat technisch en bouwkundig mogelijk is in uw specifieke situatie.
Is een thuisbatterij van 5 kWh voldoende voor een rijtjeswoning?
Voor een rijtjeswoning met een jaarverbruik van 2.500–3.000 kWh en 8–10 zonnepanelen is 5 kWh een werkbare instapscapaciteit. U dekt hiermee het grootste deel van de avond- en nachtbehoefte. Bij een hoger verbruik of een elektrische auto is 7,7 tot 10 kWh realistischer.
Welke thuisbatterij past bij een appartement zonder zonnepanelen?
Voor een appartement zonder eigen zonnepanelen is een kleine batterij van 3–5 kWh zinvol als u beschikt over een dynamisch energiecontract. U laadt in de goedkoopste uren (vaak ’s nachts) en ontlaadt overdag. De Sessy Battery 5 of een compacte LFP-module van BYD zijn geschikte opties.
Kan ik de capaciteit later uitbreiden?
Dat hangt af van het gekozen systeem. Modulaire systemen zoals BYD HVS en sommige SonnenBatterie-varianten laten uitbreiding toe door extra accumodules toe te voegen. Niet-modulaire systemen zoals de Tesla Powerwall kennen een vaste capaciteit per unit; uitbreiding vereist dan een tweede Powerwall.
Heeft een grotere woning altijd een grotere batterij nodig?
Niet per definitie. De batterijgrootte hangt primair af van het dagelijkse elektriciteitsverbruik en de hoeveelheid opgewekte zonne-energie, niet van de oppervlakte op zich. Een goed geïsoleerde vrijstaande woning met bescheiden verbruik kan toe met dezelfde capaciteit als een gemiddelde rijtjeswoning met warmtepomp en laadpaal.
Wat zijn de gevolgen van een te kleine batterijcapaciteit?
Een te kleine batterij raakt snel vol bij veel zonne-opwek en is snel leeg in de avond. Het overschot gaat terug naar het net tegen een lager teruglevertarief. U mist daarmee besparingspotentieel. Een te kleine batterij leidt echter niet tot technische problemen — de laadcycli worden wel intensiever benut, wat de levensduur iets kan verkorten bij systemen met een beperkt aantal gegarandeerde cycli.
Roy M. Bos
Energie-expert
Klaar om thuisbatterij prijzen te vergelijken?
Ontvang offertes van gecertificeerde installateurs en vergelijk de beste thuisbatterij-deals. Gratis en zonder verplichtingen.